Author Topic: Sticky: Pseudoştiinţă.  (Read 79098 times)

Offline Feynman

• Banned
  • Veteran/Veterană
Re: Sticky: Pseudoştiinţă.
« Reply #420 on: Sunday, 19 September 2010, 23:04 »
Corect, este sigur 100% pentru ca nu are nici un efect. La fel, ceva cu zero efecte poate fi folosit oricand si oriunde...

Stimularea sistemelor informationale?  :wallbash:

Offline linbetwin

• Rezident/Rezidentă
« Reply #421 on: Thursday, 23 September 2010, 01:34 »
S-a dovedit "ştiinţific" că cum adicătelea a despărţit Dumnezeu Marea Roşie: cu vânt puternic ! :rotfl:
Probabil vântul a suflat în pupa evreilor care au traversat vadul.
http://www.hotnews.ro/stiri-international-7813464-video-explicatia-despartirii-doua-marii-rosii-pentru-moise-poporul-sau-vanturile-puternice.htm

In other news, Mărmureanul Ucrainei zice că vine oareşce cutremur de 7-7,2 prin Vrancea, urmat de unul de 9 în Crimeea. Probabil a calculat el intervalele pe Google Calendar.
Mărmureanul nostru zice că nici vorbă de aşa ceva.
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7812920-ucraina-anunta-cutremur-7-grade-vrancea-marmureanu-nu-sunt-acord-nu-sustin-acest-punct-vedere.htm
Oh hai. In teh beginnin Ceiling Cat maded teh skiez An da Urfs, but he did not eated dem.

Offline mike

• Editor
  • Veteran/Veterană
« Reply #422 on: Thursday, 23 September 2010, 04:48 »
S-a dovedit "ştiinţific" că cum adicătelea a despărţit Dumnezeu Marea Roşie: cu vânt puternic ! :rotfl:
Probabil vântul a suflat în pupa evreilor care au traversat vadul.

Ipoteza savantilor rusi e mai veche:

http://www.maik.ru/abstract/physatm/3/physatm4_3p482abs.htm
http://www.slate.com/id/2215127/

Modeling the Hydrodynamic Situation of the Exodus

N. E. Voltzinger and A. A. Androsov

Shirshov Institute of Oceanology (St. Petersburg Branch), Russian Academy of Sciences,
Vasil’evskii Ostrov, Pervaya liniya 30, St. Petersburg, 199053 Russia

e-mail: voltzin@GK3103.spb.edu

Received June 11, 2002

Abstract—Hydrometeorological conditions for the Israelites’ Crossing of the Red Sea in the time of the Exo-
dus from Egypt are considered. The Crossing is possible provided that a low-tide phase and a storm-induced
drop in water level occur in the northern part of the Gulf of Suez, where the shallow ridge is located. The situ-
ation of the ridge’s exposure is modeled in accordance with the biblical narration. For this purpose, a three-
dimensional boundary-value problem in the region of the gulf and the adjacent Red Sea zone is posed. The
numerical method is based on changing to curvilinear boundary-fitted coordinates and on telescoping the sub-
region of the solution in the ridge zone.

Offline toxicMDR

• The Skeptic
  • Rezident/Rezidentă
  • It`s funny because ..
    • Hiat Blog
« Reply #423 on: Thursday, 23 September 2010, 10:33 »
http://www.powerbalance.ro/despre

Indivizii astia mi-au dat add pe facebook :eheyebrow:
If I don`t find it rational, you won`t be able to make me believe it.

Thou shalt not bullshit thy atheist.

Hiat - My own little creepy paradise

Offline donjoe

• The Positive Atheist
  • Organizator
  • Veteran/Veterană
    • Pagina românească despre ateism
« Reply #424 on: Thursday, 23 September 2010, 11:17 »
Există flag pentru escrocherie pe FB? :)

Offline toxicMDR

• The Skeptic
  • Rezident/Rezidentă
  • It`s funny because ..
    • Hiat Blog
« Reply #425 on: Thursday, 23 September 2010, 11:25 »
Vad ca exista urmatoarele optiuni:

All reports are strictly confidential. This appears to be:

*
          o Inappropriate profile photo
          o
          o Fake profile
          o
          o Inappropriate profile info
          o
          o Unwanted contact
    * Block this person

katman

• Guest
« Reply #426 on: Thursday, 23 September 2010, 12:24 »

Offline Feynman

• Banned
  • Veteran/Veterană
« Reply #427 on: Thursday, 23 September 2010, 13:06 »
Referinte: experienta personala a handicapatilor mental ignoranti... la "presa" e chiar presa, aka nu articole stiintifice, ce articole din revistele de scandal, etc...

Atata pot. De ce dracu' nu se sesizeaza procuratura pentru infractiiunea de inselaciune?

katman

• Guest
« Reply #428 on: Thursday, 23 September 2010, 13:10 »
Holy shit, pana si Irinel Bolandeanu e convins:

Am descoperit Power Balance la o întâlnire cu prietenii unde o parte din grup vorbea despre o brătară ce aduce anumite beneficii celor ce o poartă. În acea zi eram foarte obosit si stresat asa că la început nu i-am dat atentie, dar cineva i-a pus brătara Power Balance unuia dintre prietenii mei si i-a facut cateva teste ce l-au lăsat complet surprins, în acel moment m-a cuprins curiozitatea si am vrut să o încerc. Mi-au facut aceleasi teste si deasemenea destul de surprins de rezultate; fara să-i mai dau atentie am păstrat brătara la mâna si cel mai impresionant pentru mine a fost că jumătate de oră mai târziu disconfortul anterior se evaporase, mă simteam energic, fără stres, mult mai bine in general.Din acea zi n-am mai încetat să folosesc Power Balance si sunt un utilizator convins!

Mama ei de viata, sa-mi dea mie bratarile aurite ale neveste-sii si sa vezi cum mi se imbunatatesc toate alea.

Offline toxicMDR

• The Skeptic
  • Rezident/Rezidentă
  • It`s funny because ..
    • Hiat Blog
« Reply #429 on: Thursday, 23 September 2010, 14:04 »
Vad ca exista un standard al povestilor bratarii "miraculoase"
"Nu stiam ce e aia -> Eram sceptic la inceput, eu nu cred in prostii d`astea -> am incercat si am observat ceva ciudat -> acum sunt dependent de ea -> recomand tuturor (pe 10.000$ care mi dau pentru reclama)"

Alt exemplu, Shaquile O'neal

http://www.facebook.com/profile.php?id=100001458708889#!/video/video.php?v=109254195799870

katman

• Guest
« Reply #430 on: Thursday, 23 September 2010, 14:07 »
Yes, am scris de PB inaintea lui Brian Dunning.
http://skepticblog.org/2010/09/23/power-balance-magical-energy-bracelets-or-nonsense/

Adevarat ca am scris mai slab si mai lung, dar macar cercetarea a fost valida  :notworthy:

In plus:
By the way, if you’re thinking about buying one of these rubber bands for $60, consider saving a lot of money. This blogger  found that the Chinese manufacturer offers them at wholesale for $1.17. One friend of mine even contacted the manufacturer directly to have some novelty versions made and was able to get pricing at various volumes. At Power Balance volumes, he was told the price would be three cents.

@toxicMDR, pe Shaq l-am dovedit eu din prima, statisticile lui sunt ridicole in ultimii ani.

Offline moromete

• Editor
  • Veteran/Veterană
« Reply #431 on: Sunday, 26 September 2010, 19:01 »
Mi se transmite ca la tembelizor, TVR, la o emisiune care avea si "Stiinta" in titlu, a aparut o tipa care promova BOLOLOGIA. Numele l-am dat eu dupa ceea ce propovaduia tipa:

Cica ea ii intreaba pe pacienti "de ce cred ei ca le-a fost data aceasta boala", sau "ce au de castigat de au primit aceasta boala". WTF??? Un search pe google ne arata mai multe detalii. Iata cu ce se mai ocupa "persoana":

http:// autovindecarea.ro/despre-noi/cabinet-dr-crina-veres-terapeut-de-cuplu-familie-copil

Cursuri:
Autovindecare
Autocontrol, autocunoaştere, autoobservare
Reflexoterapie
Masaj – general, raindrop; automasaj
Gimnastică de regenerare; gimnastica Pilates; Pilates pntru gravide; exerciţii fizice de sincronizare a emisferelor cerebrale
BIOALCHIMIA – Marea operă a Alchimiştilor
Nutriţie; alimentaţia naturală şi erori alimentare; alimente pentru minte, emoţii şi corp
Vindecarea cu ajutorul Elementalilor Naturii – energetica viului
Vindecarea cu Lumina Iubirii
Vindecarea arborelui genealogic
Tehnci de Echilibrare Emoţională
Tehnici de relaxare musculară, detensionare
Tehnici de concentrare a atenţiei
Terapie de cuplu
Şamanism – găsirea de răspunsuri cu ajutorul călătoriei şamanice şi a animalului putere
Găsirea Scopului în Viaţă
Dans liber – dans terapeutic – dans tematic
Vizionare de documentare şi filme pe teme de dezvoltare personală

Meditaţii:
Chimie, Fizică, Biologie – orice nivel
Engleză, Spaniolă – copii şi începători
Karate – copii şi începători
Dimineaţa: asistăm calificat copii la lecţii pentru cei care merg după-amiaza la şcoală
Afterschool: asistăm calificat (psiholog, profesori, medic) copii care ies de la şcoală la efectuarea lecţiilor şi ţinem cu ei activităţi potrivite vârstei psihologice

Cursuri ţinute de alţi formatori şi instructori (la cerere):
Tarot şi Kabală; Numerologie
Astrologie relaţională, karmică, medicală
Masaj polinezian

katman

• Guest
« Reply #432 on: Tuesday, 28 September 2010, 15:57 »
TVR1 nu are emisiuni cu stiinta in titlu...
Poate afli ceva mai multe detalii.
http://www.tvr.ro/program.php?c=0&d=w&z=0
Am intrat pe site-ul ala, e o mizerie pana si pentru oamenii care n-au habar de webdesign, e practic gol cu reclame la conferinte...

Offline moromete

• Editor
  • Veteran/Veterană
« Reply #433 on: Tuesday, 28 September 2010, 16:12 »
Poate era vorba de alt TVR.

Offline moromete

• Editor
  • Veteran/Veterană
« Reply #434 on: Tuesday, 28 September 2010, 16:19 »
Alt cuvant cheie pentru detectarea bullshitului: "tonic general". Mai vag decat "tonic" nu gasesti.

Am descoperit ca unii vanzatori de "naturiste" chiar dau linkuri catre pagini cu studii, dar studiile nu se refera la PRODUSELE LOR, ci se refera la substante continute in produsele lor.
Cine investigheaza depisteaza cum isi produc foarte multi din ei "medicamentele":

1) Se alege o planta.
2) Se extrage lista cu vitamine si alte substante componente. Sa luam de exemplu, morcovul.
3) Se cauta pe google (sau pe bing, in caz ca nepriceputii folosesc Internet Exploder) studii reale cu privire la efectele acelor substante si se gasesc.. de exemplu "legatura intre Vitamina A si reumatism".
4) Se "deduce" ca consumul de morcov "ajuta la reumatism" - pac, se trece asta pe prospect.
5) Se repeta pasii 3 si 4 pana se umple prospectul cu o lista maare de afectiuni intre care este foarte greu sa NU te regasesti.
6) Se ofera produsul spre vanzare in diverse forme: ceaiuri, tincturi, pastile, etc., fara sa se analizeze in mare detaliu daca procesarea, ambalarea si dozarea mai livreaza suficienta substanta activa in organism, sau daca studiul se referea macar la consumul oral (majoritatea "tratamentelor naturiste" sunt de inghitit).

Asa gasim zeci de firme cu sute de produse care "ajuta" la majoritatea afectiunilor cunoscute de om, dar care n-au trecut prin studii clinice, sau au trecut prin studii cu protocoale subrede.
Pe un site care vinde astfel de produse am descoperit urmatoarea formulare care pare a fi consistenta cu explicatia de mai sus:

Studiile clinice efecuate au comfirmat că extractele din compoziţia [..] ameliorează şi ajută la evitarea [..].
Mesajul e foarte adevarat, dar nu se mentioneaza explicit ca studiile s-ar fi efectuat pe produsul in cauza, sau pe dozele intrebuintate.